Podnikání

Jaké reklamní předměty je možné zahrnout do nákladů?

Růžový formulář touží znovu po svém vyplnění zase po roce. Jinými slovy podávání daní je zase na spadnutí a všichni podnikatelé přemýšlí nad tím, jak snížit daňový základ. Opět mohou do svých nákladů zahrnout i reklamní předměty, ovšem ne všechny. Reklamní předměty a podobné věci jsou z pohledu daňového zákona lehce limitované. Mluvíme totiž o nákladech na reprezentaci, jež patří obecně mezi neuznatelné výdaje. Jak ale z textu vyplývá, existují výjimky. 

Jak je to s reklamními nebo propagačními předměty?

Náklady na reprezentaci bychom v nejlepším případě měli rozdělit na několik skupin. Jednou z nich jsou reklamní a propagační předměty. Za takové bereme předměty, které jsou označeny jménem nebo ochrannou známkou poskytovatele. Hodnota takového předmětu by neměla přesáhnout 500 korun bez daně. 

Předmět zároveň nesmí být předmětem takzvané spotřební daně. 

Jak je to s výdaji na pohoštění, občerstvení či dary?

Jiná situace nastává, pokud mluvíme o pohoštění, občerstvení a darech. Nemluvíme o předmětech, které by měly ochrannou známku nebo by nesly jméno poskytovatele, proto se zpravidla neuznává jako daňově uznatelný náklad. 

Je však důležité to probrat s účetními, kteří mnohdy tvrdí, že někdy je možné náklady související s pohoštěním uznat. 

Jak je to s poukázkami na propagační předměty?

Trochu jiná situace opět nastává v okamžiku, kdy darujete pouze poukázku. I když může svým obsahem nebo účelem splňovat všechny podmínky, které zákon stanovuje, zpravidla nebývá považována za daňově uznatelný výdaj. 

Ministerstvo financí se zkrátka k propagačním materiálům formou poukázky staví zcela jinak než k propagačním předmětům ve fyzické podobě.

Ptejte se vašich účetní

Sice zákon hovoří jasně, ale účetní jsou různí a mohou propagační předměty naúčtovat tak, aby se daná věc za daňově uznatelnou brala. Navíc účetnictví musí být maximálně optimalizované, proto kdyby náhodou došlo k nějaké změně, účetní to bude vědět ze všech nejdříve.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *