Bydlení

Jak na žížalí kompostér? Připravte si žížalí čaj pro své rostliny

O přínosu vermikompostéru jste již možná slyšeli. S jeho pomocí zužitkujete zahradní i domácí odpad a budete mít jistotu, že si pro své domácí rostliny připravíte tu nejkvalitnější tekutinu plnou výživy. Jak na žížalí kompostér? 

Zužitkujete toho skutečně mnoho

Až se příště vaše benzínové sekačky nebo aku sekačky projedou po zahradách, máte nový tip, co s trávou. Část uložte do klasického kompostu, část si ponechejte. Zejména robotické sekačky, které sekají trávu často a na malé kousky, se pak postarají o skvělou dobrotu pro vaše žížalky. Ano, i trávu zde můžete dávat. Vermikompostér se totiž postará o zužitkování velkého množství organického odpadu. 

Především do žížalího kompostéru umisťujte slupky od brambor a další zbytky zeleniny. Natrhat zde můžete i kousky kartonu, ruličky od toaletního papíru, kávovou sedlinu, nebo třeba použité pytlíky od čaje. Ty mají žížaly obzvláště rády. Pokud je čajový sáček z klasického rozložitelného materiálu, často se v něm také žížaly rozmnožují. 

Toto do kompostéru nedávejte

Stejně jako do klasického kompostu, ani žížalí kompostér vám nepoděkuje za zbytky mléka, smetany, másla, nebo za živočišné zbytky. Maso i tuky prostě žížalám nezachutnají. Naopak, mohou je dokonce zahubit. Raději natrhejte žížalám kousky kartonu, než abyste je zalili tukem. 

Žížalí čaj je vzpruha pro domácí rostliny

Co vlastně z vermikompostéru získáte? Především kvalitní zeminu, kterou můžete přidat k pokojovým rostlinám. Ještě kvalitnější je ale žížalí čaj. Konstrukce žížalího kompostéru totiž dovoluje, aby tekutina stékala dolů, kde se zachytává v nádobce. Právě tato tekutina je životodárná pro mnoho pokojových rostlin. Zaznamenáte velké změny ve svém pěstování, když budete svým kytkám přidávat přirozené přírodní hnojivo. Rostliny budou bujet, a to zcela bez chemických látek. 

Do žížalího kompostéru můžete dávat zbytky trávy, zeleniny, nebo třeba karton. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *