Finance

Jak poznáte správného poskytovatele půjček?

Půjčky online jsou novodobý trend a klienti si je poměrně rychle oblíbili pro jejich snadné sjednání z pohodlí domova. Důvodů, proč jsou tyto online půjčky tak oblíbené, je hned několik. V první řadě odpadá složitá administrativa a dlouhé čekání na půjčku. Zákazníci se stávají pohodlní a nechce se jim kvůli penězům jezdit třeba na pobočku do jiného města. Peníze prostřednictvím online půjčky obdržíte na účet v rozmezí několika minut či hodin. Jak však poznat správného poskytovatele půjček?

Nový zákon otočil trh vzhůru nohama

V roce 2016, vstoupil v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru a tyto krátkodobé půjčky online si vzala na dohled Česká národní banka. Jedním charakteristickým znakem ověřené půjčky je fakt, že má poskytovatel oprávnění poskytovat půjčky. Z více než 60 000 poskytovatelů si požádalo o licenci pouze 108 společností, 353 zprostředkovatelů a zhruba 22 000 vázaných zástupců. Licence byla udělena prozatím pouze několika subjektům, jejichž seznam naleznete na stránkách České národní banky.

Jak poznat bezpečnou půjčku?

Česká národní banka má na posouzení žádosti a udělení licence 15 měsíců. Do té doby se můžete jako spotřebitel potýkat s tím, zda jste si pro svou půjčku vybrali solidního a ověřeného poskytovatele. Chcete-li se vyhnout podvodu, nepůjčujte si od zprostředkovatele, ale rovnou od poskytovatele půjčky. Poctivost poskytovatele si ověříte také tím, zda si vás jako žadatele o půjčku náležitě prověřuje z hlediska bonity a zda jste schopni půjčku splácet. Nahlížení do registrů a prověřování bonity by měla dělat každá společnost.

Nekalé praktiky jsou například zamlčování celkových nákladů, nutnost podpisu rozhodčí doložky, poskytování úvěru podle občanského zákoníku a ne podle nového zákona o spotřebitelském úvěru 257/2016 Sb. Dalším znakem jsou vysoké poplatky za posouzení žádosti o půjčku či její sjednání nebo případné předčasné splacení.

Dobrou nebankovní půjčku poznáte tedy následovně:

  • půjčka je sjednaná přes internet a nevoláte na drahou placenou linku
  • nikdo po vás nechce registrační poplatek, kauci nebo splátku předem
  • peníze obdržíte na bankovní účet nebo poštovní poukázkou
  • nepodepisujete rozhodčí doložku, směnku, ručitelskou smlouvu nebo zástavu majetku
  • společnost vás prověřuje scoringem
  • v případě nízké bonity vám je půjčka zamítnuta

Poskytovatele si na internetu prověřte

Je jedno, zda máte zájem o malou půjčku do výplaty nebo o dlouhodobou půjčku, vždy si nejdříve dnou společnost řádně prověřte na internetu. Prohlédněte si její webové stránky, zejména kontaktní údaje a projděte si také obchodní podmínky. Užitečnou pomůckou vám budou také reference od klientů, kteří si půjčili peníze před vámi.

Použijte porovnávač půjček

Nechcete-li srovnáváním toho, která půjčka bez registru je pro vás ta nejvýhodnější, použijte online porovnání půjček. Je to rychlé, levné a především zdarma. Tyto profesionální portály se zabývají nabídkou aktuálních půjček, hlídají za vás nejnovější akce. Zároveň zde najdete pouze ověřené poskytovatele půjček. Srovnávat můžete bankovní i nebankovní půjčky nebo hypotéky. Snadno na jedné stránce zjistíte, kdo má jak vysoké poplatky, jaké má úroky, jaké jsou podmínky pro získání konkrétní půjčky.

Každá půjčka, kterou si chcete vzít, by měla splňovat výše uvedené parametry. Poskytovatel před vámi nesmí skrývat žádné skutečnosti, stejně tak musíte vždy vědět, kolik vás bude celkem půjčka stát, případně jaké jsou sankce za nedodržení termínu splátky. Úroková sazba a RPSN jsou to nejdůležitější, co by vás u půjčky mělo zajímat. Výše splátky vám nic o výhodnosti půjčky neřekne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *