Bydlení

Pěstujete bylinky? Poradíme, co mají rády a co ne

Bylinky ještě donedávna byly součástí jenom zahrad, ale dnes se hojně pěstují rovnou v našich kuchyních. Myslíte si, že si děláme legraci? Ale kdeže. Bylinky jsou skutečně součástí každé moderní kuchyně. Lidé si je pěstují v drobných květináčích a dekorují si je na kuchyňskou linku, aby na ně nezapomínali při vaření. Pokud i vy jste vášnivým pěstitelem bylinek, poradíme vám, co mají rády a co ne. Bylinky jsou přece jenom kytičky, které si zamilujete nejen pro jejich vůni, ale i pro jejich potřeby.

Mnoho lidí si myslí, že o bylinky se může starat každý, ale není to tak úplně pravda. Je třeba vědět, co mají rády a co ne, a je třeba to dodržovat. Každá rostlinka potřebuje něco jiného, každá rostlina vyžaduje jinou péči. O takové bylinky se sice nemusíte starat nonstop, ale potřebují být na dobrém místě, jinak vám začnou protestovat a začnou hynout. Jaké místo je pro ně ideální, jak často je máte zalévat a co jim vadí? To a mnohem víc se dozvíte v tomto článku.

Světlo, světlo, světlo

Jak jsme zmínili, bylinky se ještě donedávna pěstovaly hlavně na zahradách a má to svůj důvod. Bylinky totiž milují sluníčko a kde jinde je více sluníčka, než na zahradě. Mnohým pěstitelům bylinek, kteří si je pěstují doma, se stává, že bylinky uvadají. Je to především z toho důvodu, že jste je nechávali na stinném místě nebo v polostínu. Potřebují být na sluníčku, proto ideálním místem je pro ně okenní parapet. Dobře uděláte, když si své bylinky zasadíte do truhlíku, který pověsíte na okenní parapet.

Kromě světla milují bylinky i vláhu, ale nikoliv velké mokro. Bylinky potřebují být spíše mírně zavlažovány, než přímo zalévány.

Co bylinkám vadí?

Bylinky jsou nejvíce alergické na průvan. Pokud máte doma dřevěná okna, nenechávejte bylinky na okenním parapetu. Právě dřevěná okna mají ten problém, že profukují, a průvan bylinkám vážně nesvědčí.

Kromě toho bylinkám vadí přelití, ale to vadí takřka každé bylince. A jak z článku vyplývá, vadí jim stín či polostín, milují světlo a slunné místo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *