Bydlení

Jak se starat o broskvoně na podzim?

Zahrada je naší oázou klidu a během léta nám víc, než dobře slouží. Jelikož ji v tomto krásném ročním období využíváme prakticky denně, s nástupem podzimu bychom se jí měli pořádně odvděčit. A tak startují práce na zahradě, kterých je víc než dost. Pokud jste se mezi majitele zahrad zařadili teprve nedávno, nabízí se otázka, jak se o zahradu starat? Zaměřme se konkrétně na broskvoně, které jsou nedílnou součástí prakticky každé zahrady. 

Každý majitel tohoto stromu plodícího vynikající a šťavnaté ovoce ví, že tím největším strašákem je takzvaná kadeřavost. Mluvíme o jedné z vůbec nejnebezpečnějších chorob, která může ovocný strom postihnout. Je způsobena mikroskopickou houbou, jež dokonce na stromech nemá problém přezimovat. Aktivní se stává už při sedmi stupních Celsia čili broskvoň napadá poměrně brzy – už časně z jara.  

Stromy začněte před nemocí chránit už na podzim 

Nabízí se otázka, jak poznáte, že je váš strom napaden? Jednoduše. Po vyrašení je plocha listů o něco větší a objevují se na ní nepravidelné puchýře. Ty jsou zbarveny do červeného nebo žlutého odstínu. Bohužel se mnozí pěstitelé domnívají, že se jedná o mšice, ale není tomu tak. Je to bohužel kadeřavost.  

Abyste se této nemoci vyhnuli, je dobré začít stromy chránit už na podzim. Připravte si roztok Sulky, kterým ošetříte nejen větvě stromu, ale i kmen. Postřik se však nanáší zpravidla ve chvíli, kdy ještě nehrozí mrazy a kdy je počasí poměrně suché. Kdyby přišel déšť, nanášení postřiku v této chvíli je zcela zbytečné.  

Péče pokračuje na jaro 

Když takto připravíte broskvoně na zimu, během tohoto chladného období si můžete trochu odpočinout. O broskvoně se pak starejte až na jaro, kdy dřevinu opět ošetříte speciálními postřiky. Ty se stříkají až do doby, dokud nezačne broskvoň oplývat pupeny a kdy se na šupinách nezačnou objevovat proužky. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *