Bydlení

Jak zachránit koberec 

Koberec je stále nedílnou součástí útulného domova. Zatímco někde dominují stále ještě tradiční velkoplošné koberce, jinde se dává přednost kusovým alternativám, které jsou ostatně modernější i vkusnější. Ať už vám doma sídlí jakákoli verze tohoto dekorativního prvku, počítejte s tím, že se o koberec budete muset starat a někdy ho dokonce budete muset rovnou zachraňovat. Koberec je totiž prakticky denně vystavován mnoha rizikovým faktorům, které ho mohou doslova zničit. Jak ho ale zachránit před propálením, proleženinami nebo skvrnami od červeného vína? 

Když dojde k polití koberce 

Polití koberce není něco, k čemu by docházelo pouze výjimečně. Je to prakticky denní chléb, zejména v rodinách s malými dětmi. Ať už se na koberec vylila káva, červené víno nebo jiná tekutina, je důležité neotálet a skvrnu vyčistit prakticky ihned. Pakliže se stane, že skvrnu budete ignorovat a zanedbáte její vyčištění, flek z dekorativního prvku dostanete jenom stěží. 

Většinou se přistupuje na kropení vodou, vysušení místa, opětovné kropení a znovu k vysušení místa. 

Když dojde k propálení koberce 

Zejména v kuřáckých domácnostech není výjimečné propálení cigaretou. I když k této nehodě může dojít i v nekuřáckých příbytcích, vždyť k propálení může dojít i vlivem jiných okolností (prskání prskavek je riziko samo o sobě). 

Pakliže k tomuto dojde, jedná se bohužel o nenávratné škodě. U koberců s vysokým chlupem někdy stačí pouze zastřižení, v jiných případech však nelze dělat nic. 

Když je koberec plný proleženin od nábytku 

Určitě to taky znáte – odstavíte nábytek z koberce a po něm zůstane na koberci několik proleženin. Možná si říkáte, že je koberec rázem zničený a musíte investovat do jiného, ale naštěstí opak je pravdou. Stačí použít páru třeba ze žehličky, s jejíž pomocí napaříte otlačené místo.  

Pokud budete používat žehličku, buďte opatrní, abyste koberec spíše nepropálili. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *