Zajímavosti

Mýty o spánku, které se stále šíří dál

Spánek je pro člověka velice důležitý, o tom není sporu ani pochyb. Díky spánku se cítíme dobře, fungujeme tak, jak máme, díky spánku vyléčíme choroby, svaly zregenerují po dlouhém a vytíženém cvičení či si zkrátka odpočineme. To, že je spánek opravdu velice důležitý, to už víckrát připomínat nemusíme. Bohužel stejně jako o všem, i o spánku kolují mýty a zvěsti, jimž je třeba předcházet a které je třeba si zmínit, aby se nešířily dál. Jaké mýty se kolem spánku točí? 

Jak jsme zmínili, mýty se točí i kolem spánku a bohužel lidé si je mezi sebou dál šíří, i když opravdu nejsou pravdou. Prozraďme si nejčastější mýty o spánku a buďme zase o něco chytřejší a moudřejší.  

Dospělí mohou spát jen pět hodin denně 

Mnozí lidé chtějí jít po vzoru Elona Muska nebo Richarda Bransona, kteří toho během pracovního týdne opravdu moc nenaspí. Lidé si však musí uvědomit, že tito lidé, i když jsou úspěšní v tom, co dělají, by rádi spali déle, ale nemohou. Spánek je pro člověka důležitý, spát jen pět hodin denně, to opravdu nelze. Pokud patříte k lidem, kteří si myslí, že jim pětihodinový spánek stačí, pak se pletete a mýlíte. Spát by se mělo minimálně sedm a maximálně osm hodin denně, abychom si dostatečně odpočinuli a abychom zároveň neškodili svému zdraví.  

Odkládání budíku není škodlivé 

Ale je! Odkládat budík je to nejhorší, co pro své tělo můžeme udělat. Kvůli odkládání budíku si jenom rozházíme náš organismus, který se vzbudí na první dobrou, ale po odložení budíku si zase odpočine a pak zase bude v šoku z brzkého zazvonění. Nedělejte to svému tělu, nezpůsobujte si takový šok a vstaňte na první dobrou, protože práce najednou bude daleko efektivnější a vy se budete lépe cítit.  

Alkohol pomůže s usnutím 

To není pravda. Alkohol rozhodně nepomůže se snazším usínáním. Podle odborníků se sklenička může dát maximálně tři hodiny před usnutím. Alkohol totiž dokáže blokovat nástup REM fáze spánku, posléze je tedy ohrožená kvalita spánku o rovnou čtvrtinu.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *