Zdravý styl

Pitný režim je důležitý. Bohužel kolem něj kolují různí mýty a pověry

O pitném režimu lze říct, že je důležitý, o tom není pochyb, tak to zkrátka je a vždycky bude. Bez pitného režimu by se z těla nedostaly ven tělu škodící látky, navíc bychom byli nehydratovaní, bez energie, špatně by se nám hublo a necítili bychom se dobře. Pitný režim je zkrátka důležitý, ti, kteří tvrdí opak, tak ti se šíleně mýlí. Je však pravdou, že kolem pitného režimu se točí mnoho mýtů. Kolik litrů se musí za den vypít? S touto otázkou se pojí nejvíce nepravdivých vět. Pojďme si proto nejčastější mýty a pověry související s pitným režimem zodpovědět. Odhalme tak, co je opravdu pravda a co je naopak lež. 

Během dne musíme vpít alespoň dva litry tekutin 

Je třeba si uvědomit, že to, kolik můžeme během dne vypít tekutin, se odvíjí hlavně od toho, jak staří jsme, jaká je naše hmotnost, jaké je zrovna roční období nebo jaká je naše fyzická aktivita. Dva litry denně jsou jen jakousi doporučovanou hranicí pro dospělé, ovšem každý si musí tuto hranici nastavit sám. Pokud bychom si zvali ku příkladu sportovce, ten by měl vypít klidně i pět litrů denně, jelikož je jeho fyzická aktivita zcela jiná než fyzická aktivita normálního, pracujícího člověka. Obecně platí, že na jeden kilogram váhy spadá třicet mililitrů vody. Když se podle tohoto pravidla budete řídit, nikdy nebudete dehydratovaní a budete pít tolik, kolik tělo vyžaduje.  

Zapíjet jídlo se nesmí 

Setkali jste se s domněnkou, že zapíjet jídlo je nezdravé? A kdo vám to nakukal? Jedná se o mýtus, voda přece v trávení pomáhá. Pokud máte nepříjemný pocit sucha v ústech během jezení, proč si nepomoct právě vodou. Pokud je jídlo příliš suché, proč mu opět nepomoct sklouznout do krku. Voda je v pořádku, s trávením opravdu pomáhá.  

Ledové čaje jsou jako voda 

Do pitného režimu patří všechno, co během dne vypijete. Člověk by si měl dát pozor na to, aby vypil hlavně hodně čisté vody, šťávy, sladké limonády, bublinkové nápoje nebo alkohol by se měly zcela vyřadit. Mnozí lidé se však domnívají, že kromě vody se můžou pít i ledové čaje, jelikož to je vlastně to samé jako voda. Jenže není to tak. V ledových čajích se nachází mnoho, mnoho umělých sladidel a fruktózy.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *