Bydlení

Znáte vajgélie?

Patříte k vášnivým zahrádkářům, kteří se dnes a denně snaží o to, aby jejich zahrádka byla krásná a aby kvetla všemi barvami? Pak určitě znáte nádhernou vajgélii, která patří mezi okrasné keře, které mohou zkrášlit třeba vaši zahrádku. Vajgélie je opravdu nádherná květina, která je na českých zahradách poměrně oblíbená. Dokáže totiž každým rokem potěšit svými barevnými, nádhernými květy, jichž roste během sezony nespočetně mnoho. Ovšem vajgélie má během hlavní sezony jeden problém, a sice může přerůst a může tím pádem utlačovat své okolí. Pokud se tak stane, je třeba jo zřezat.  

Mnohé květiny potřebují během svého růstu pravidelný řez, aby mohly růst bezproblémově, aby mohly růst krásně a všemi barvami. Pokud přemýšlíte nad tím, že byste i vajgélii zřezali, dlouho nad tím neuvažujte. Právě vajgélie totiž potřebují řez jako sůl, ideální doba pro řez je právě červenec.  

Jak na správný řez 

Dlouho tedy neotálejte a vajgélii dokonale zřežte. Jenže jak na to? Aby byl řez provedený správně, nejdříve identifikujte staré větve, které posléze odřežete co nejvíce u země. U vajgélie je ta výhoda, že můžete zřezat opravdu mnoho větví, ke spokojenosti rostliny stačí pár proutků, které zatím nevykvetly. Během léta totiž rostlina vyžene ještě obrovské množství výhonků, ani razantní řez vás proto neochudí od krásných květů.  

Když provedete řez dostatečný, zabráníte tak dřevnatění a také stárnutí keře. Rostlinu tak udržíte déle v mladistvém stavu a také ve skvělé kondici.  

Proč zařezávat pruty až u země? 

Pokud budete zařezávat pruty až u země, vyhnete se tak nevzhlednému řídnutí odspodu. Čím více u kořenů budete pruty zařezávat, tím pro vás i pro rostlinu později dobře. Běžné zkracování se nedoporučuje. I více květů hezky vypadajících budete mít při zařezávání proutků u země než při běžném zkracování. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *