Zdravý styl

Nosíte kontaktní čočky? Pozor na suché oči

Stále přibývá jedinců, kteří nosí kontaktní čočky. Je to zkrátka nutnost – lidé neustále pracují u počítačů a ničí si tím oči. Mnozí mají špatné oči v genech a čočkám se opravdu nevyhnou. Sice existují brýle, které se dokonce doporučují při práci na počítači, ale kontaktní čočky jsou pro mnohé pohodlnější. Nepředstavují žádné hranice jako obroučky brýlí, navíc s nimi můžeme plavat a vykonávat činnosti, při kterých si brýle musíme sundat. Kontaktní čočky jsou opravdu vynález, který změnil svět. Bohužel i kontaktní čočky mají své nevýhody.

Pan Wichterle – to byl člověk, kterému můžeme děkovat za to, že máme dnes kontaktní čočky a že dokážeme vidět i bez brýlí. Málokdo ví, že kontaktní čočky jsou český vynález, který se dostal blesku rychle do celého světa.

Jak jsme zmínili, dnes nosí kontaktní čočky opravdu každý druhý, jenže s tím se nese i kupa problémů.

Nemáte suché oči?

Nositelé kontaktních čoček se mohou setkat se syndromem suchých očí. Když je oko suché, je to velice nebezpečné, jelikož oko nemá ochrannou vrstvu, která odolává bakteriím a virům. Lidé se suchýma očima mají větší možnost, že utrpí nějakým zánětem či podobným. Navíc suché oči nejsou nic příjemného. Oči mohou bolet, vyskytne se pocit písku v očích.

Rizikovou skupinou však nesou jen nositelé kontaktních čoček, ale také i jiní. V ohrožení jsou ti, kdo pracují na počítačích.

Jak proti suchému oku bojovat?

I se suchým okem si může člověk snadno poradit. Stačí, když si začne do očí kapat umělé slzy, což je zvlhčovač očí, který uměle vytváří ochrannou vrstvu v oku. Tím se tedy předchází vzniku zánětů a dalších očních problémů.

Umělé slzy jsou k dostání v každé lékárně. Podívejte se však předem na recenze na internetu, někdy pomohou se rozhodnout, jaké umělé slzy jsou nejlepší. Samozřejmě se také poraďte se svým očním lékařem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *