Zajímavosti

Otázky a odpovědi o tlumičích: vyznejte se ve svém autě

Není tajemstvím, že automobil je pouze složením několika autodílů, které se podílí na bezpečné jízdě do práce, z práce, do školy nebo na výlet a jinam. Jelikož se však prakticky jedná o stroj, jeho každodenním používáním se jednotlivé části opotřebovávají. A v jeden moment je nutné jeden díl po druhém hezky vyměnit. A tlumiče nejsou výjimkou. Právě kolem tohoto autodílu však visí mnoho otazníků, které si pojďme zodpovědět.

Co dělají tlumiče?

Pojďme začít tím nejzákladnějším, a sice tím, co tlumiče vlastně dělají. V zásadě na jeho pomyslná bedra připadají dva úkoly, a sice regulují pohyb pružin a kromě toho také udržují pneumatiky v kontaktu s vozovkou. Díky ní v klidu a hravě zvládáte zatáčky a jízda je tím pádem plně bezpečná.

Nejsou ničím jiným než v podstatě olejovým čerpadlem. Tvořeny jsou z pístu, který pracuje proti hydraulické kapalině v tlakové trubici.

Kdy je potřeba tlumiče vyměnit?

Už bylo nastíněno, že prakticky jakoukoli součástku vozidla je nutné jednoho krásného dne vyměnit. Vozidlo je stroj, který se svým každodenním používáním opotřebovává čili v jeden moment přijde nutnost zavítat do servisu a tlumiče vyměnit.

Mezi signály říkající, že je na tento krok čas, patří například vytékající olej z tlumiče, případně pocit špatného pérování a snížená kontrolovatelnost motoru. Nebo se řiďte obecným ukazatelem, a sice že olej vyměníte zhruba po osmdesáti tisících kilometrech.

Vyměnit tlumiče v servisu nebo svépomocí?

Nabízí se otázka, jestli musíte vyměňovat tlumiče pouze v autoservisu nebo můžete tento krok realizovat svépomocí. V nejlepším případě se vždycky svěřte do rukou servisního technika, díky čemuž se nebudete bát toho, že byste tlumiče vyměnili špatně. Navíc vyměnit tlumiče svépomocí – to je velmi individuální a v některých případech se to nejen nedoporučuje, ale především to nejde.

Jak poznat, kdy vyměnit vzduchový podvozek?

Nízká výška vozu: Pokud si všimnete, že váš vůz má neobvykle nízkou výšku a zdá se, že sedí níže než obvykle, může to být známka problému s vzduchovým podvozkem. To může znamenat, že vzduchové pružiny nepracují správně a nemohou udržet auto ve správné poloze.

Nestabilní jízda: Pokud pocítíte, že vaše auto je nestabilní nebo máte pocit, že ztrácíte kontrolu nad vozidlem, to může být způsobeno nesprávnou funkčností vzduchového podvozku.

Výrazný pokles výkonu vzduchového podvozku: Pokud se s časem stane, že váš vzduchový podvozek neudržuje tlak tak, jak by měl, můžete si všimnout, že se auto často dostává do nízké polohy, nebo že se vzduchové pružiny nafukují nebo deflektují velmi pomalu.

Neobvyklé zvuky: Pokud slyšíte při jízdě neobvyklé zvuky, jako jsou klepání, praskání nebo syčení, může to naznačovat na problémy s vzduchovým podvozkem.

Výstraha na palubní desce: Mnoho moderních vozů s vzduchovým podvozkem je vybaveno diagnostickým systémem, který vás může informovat o problémech s podvozkem. Pokud se na palubní desce rozsvítí kontrolka nebo dostanete varovnou zprávu týkající se podvozku, neměli byste to ignorovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *