Zajímavosti

Patříte k vášnivým cyklistům? A máte na kole všechny potřebné reflexní prvky?

Podle posledních statistik Češi jezdí velice rádi na kole. Cyklistika se stává oblíbenou nejen pro to, že si ji může dovolit prakticky každý, ale také se stává oblíbenou z toho důvodu, že se při tomto sportu skvěle hubne. Pokud patříte k vášnivým cyklistům, měli byste myslet především na svou bezpečnost. Kromě přilby byste měli mít při jízdě na kole reflexní prvky, které stačí, když bude mít právě vaše okolo. 

Jak jsme zmínili, cyklistika je velice krásný sport, který však umí být i nebezpečným. Vezměme v potaz policejní statistiky, které mluví o velkém množství dopravních nehod, při nichž se střetlo kolo s řidičem. Aby nedocházelo k těmto střetům, které mají bohužel často smrtelný dopad, je třeba zvýšit viditelnost cyklistů jako takových. A k tomu dopomohou reflexní prvky. Část z nich je dokonce povinnou výbavou každého kola. 

Jaké reflexní prvky jsou povinnou výbavou kola?

Podívejme se nejdříve na povinnou výbavu kola. Jakožto cyklista musíte mít kolo vybavené několika základními povinnými reflexními prvky. K nim patří přední bílá odrazka, zadní červená odrazka, dále oranžové odrazky ve špicích kol a oranžové odrazky na pedálech, které jsou z obou stran. 

Kromě těchto reflexních prvků je také zapotřebí, abyste měli osvětlení kola. Zepředu by mělo být bílé světlo, vzadu pak červené. 

Co doporučují odborníci cyklistům?

Samozřejmě základní výbava kola je nepostradatelná, odborníci se však shodují na tom, že by měli mít cyklisté i další reflexní výbavu. Samozřejmě nemusí být člověk oblečen reflexně od hlavy až k patě, stačí, když bude používat reflexní vestu, která je velice výrazná a díky které je cyklista naprosto viditelný. 

Pokud nejste zastánci reflexních vest, odborníci pak doporučují nosit aspoň reflexní trička nebo trička s reflexními pruhy. Naštěstí tomuto doporučení jde móda naproti, dnes se reflexní barvy nosí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *