Zajímavosti

Jak vznikl čárový kód?

V současné době je mezi námi tolik vynálezů a nápadů, které nám usnadňují život, že bychom je ani na prstech obou rukou nemohli spočítat. Mezi takové velké vynálezy či zrealizované nápady patří také čárový kód. Dnes bereme čárový kód jako naprostou samozřejmost, ale pravdou je, že to není něco, co je tu od pradávna. Je to vynález, který se realizoval teprve před několika lety. Pojďme si o tomto vynálezu říct více.  

V současné době známe čárový kód jako černé linky s čísly na bílém poli. Věděli jste ale, že původní návrh byl opačný? Původně se mělo jednat o bílé linky na černém podkladě. Nakonec se však rozhodlo pro návrh čárového kódu, jak ho známe nyní.  

Vše se začalo psát už v roce 1949 

Kam až sahá historie čárového kódu? Historie čárového kódu sahá až do roku 1949, kdy se třicetiletý americký inženýr rozhodl vymyslet něco, co by urychlilo klasické markování zboží u pokladen. Dosavadní markování mu přišlo velice pomalé, proto se rozhodl vymyslet něco přelomového, co by markování u pokladen (a nejen to) výrazně urychlilo.  

Byl si jistý tím, že musí vymyslet nějaký druh kódu, který bude pro každý jednotlivý druh zboží jiný. Dlouho kreslil do písku zprávy z teček a čárek, nakonec tak vymyslel něco, co lze považovat za naprostou revoluci v nakupování. Vymyslel čárový kód.  

Díky čárovému kódu se jako první koupily žvýkačky 

Vůbec prvním produktem, který se koupil díky čárovému kódu, byly obyčejné žvýkačky za několik desítek centů. Tento obyčejný balíček žvýkaček se koupil v roce 1974 v americkém supermarketu a právě tímto krokem se rozpoutala zmiňovaná revoluce v nakupování.  

I když je to už opravdu pěkná spousta let od doby, kdy se to stalo, čárový kód nikdy neupadl v zapomnění a používá se dodnes. Dnes už však nesídlí jen na žvýkačkách, ale na jakémkoli zboží v obchodech. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *