Finance

Jak velká hrozí pokuta za ježdění na letním pneu?

Už jsme tady měli první letošní sníh a pokud jste ještě nepřezuli, je nutné, abyste své pneumatiky u automobilů vyměnili za ty zimní. Přece jenom nikdo z nás nechce dostat pokutu, která se může vyšplhat do mnoha tisíců korun. Že jste ještě neslyšeli o pokutách za ježdění na letním pneu v zimním období? Skutečně, je to tak. Pojďme se s tímto seznámit. Jistě, pokuty se za letní pneumatiky nemusí dávat v jiných zemích, protože v jiných zemích nemusí být povinné toto zimní přezutí, ale u nás to povinné je, proto je třeba vědět, co nás čeká, jestli nás v zimě někdo s letními gumami nachytá.

Kdy je třeba mít nasazené zimní gumy?

Možná si říkáte, že na zimní gumy máte ještě pořád hromadu času. Jenže nyní si gumy nemůžete nasadit tehdy, kdy se vám zlíbí, nyní je to skutečně omezeno zákonem. Zimní gumy je třeba mít nasazené od listopadu do března. Pokud se toto přikázání nebude respektovat, čeká vás opravdu pokuta, z které se bohužel nijak nevymluvíte.

Jak velká tato pokuta je?

Pokud se může vyšplhat zhruba do 2500 korun. Pokud se však zaviní nehoda nebo pokud bude toto nedodržení zákonů zjištěno při nehodě, může dojít ke zkrácení nebo dokonce až k zamítnutí pojistného plnění z havarijního pojištění.

Jak je to s hloubkou dezénu pneumatik?

Policisté samozřejmě budou kontrolovat hloubku dezénu pneumatik. U osobních automobilů je třeba mít dezén minimálně čtyři milimetry, u aut, která jsou těžší než 3,5 tuny je dezén minimálně šest milimetrů.

Za nehodu může vždy letní přezutí?

Pokud se při nehodě zjistí, že má někdo z účastníků nehody letní přezutí, není viníkem ten, kdo toto přezutí má. Jistě, překročil zákon, ale ještě nemusí být viníkem nehody. Je třeba vždy tento případ prozkoumat, vždy se zjišťuje, jestli se auto skutečně podílelo na vzniklé škodě či nikoliv. Zjišťuje se, jestli za nehodu můžou či nemůžou právě špatné gumy na automobilu. Letní gumy samozřejmě prodlužují brzdnou dráhu vozidla v zimním období, ale ne vždy mohou za nehodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *