Finance

Vyplatí se koupit nový byt nebo starší byt?

V současné době roste počet těch, kteří touží mít své vlastní bydlení. Jenže s hypotékou to je dneska velice těžké – hlavně nyní, když se zpřísnily podmínky. Navíc cena nemovitostí jde taky stále nahoru, a tak si nejdříve vše dobře promyslíme, než si o hypotéku zažádáme. Pokud však budete chtít si vzít hypotéku a koupit si byt, který je ideální hlavně pro páry, které touží mít maximálně dvě děti, možná zvažujete, jestli si máte koupit nový nebo starší byt. Jaký je tedy vhodnější?

Samozřejmě s koupí bytu se pojí celá řada otázek. Jednou z nich je právě i dilema, jestli jít nebo nejít do nového či staršího bytu, který existuje v zástavbě. Samozřejmě oba byty mají své výhody, ale taky nevýhody, proto si je pojďme porovnat, ať je vaše rozhodování trochu snazší.

Jaké jsou výhody a nevýhody novostavby?

Co se týče novostaveb, hlavní výhodou je to, že je vše nové a často ještě v záruce, nemusí se tedy nic zásadního opravovat, není nutná žádná počáteční investice. Kromě toho má samotná nemovitosti i nižší provozní režii, protože do novostaveb se zásadně dávají jenom úsporné spotřebiče. Další výhodou je i to, že se můžete spolehnout na hypoteční úvěr.

Co se týče nevýhod, tak je to fakt, že většina novostaveb je lokalizována na kraj obce. V Praze najdeme byty dokonce daleko od metra, pokud jsou tedy nové. Sice se konkrétně v Praze neustále byty staví, ale kdo ví, kdy budou dokončeny, a někteří nemohou tak dlouho čekat. Pokud si však koupíte byt někde dál od centra, je nutností, abyste vlastnili automobil.

Jaké jsou výhody a nevýhody staršího bytu?

Pokud byste zvažovali spíše starší byt, je to možná kvůli ceně. Starší byt je zpravidla levnější než nový. Často bývá dokonce ihned k nastěhování, což se u stavějících se bytů nemusí někdy stát. Kdybychom měli zmínit nevýhody, určitě bychom zmínili to, že jsou většinou v energetické třídě G, tudíž mohou být finančně náročnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *