Bydlení

Výzdoba dle ročních období

Zdá se vám to nesmyslné? Věřte, že mnohdy to děláte automaticky, aniž byste si to uvědomovali.

Čtyřikrát v roce obměňovat byt?

To není příkaz, ani žádné pravidlo. Spíše otázka na zamyšlení, protože aniž byste chtěli, čas od času to tak udělá každý. Není to v tom, že byste si řekli, dost, teď už se mi to nelíbí, ale o tom, že jsme tak naučení krásnými tradicemi, které nás provází životem.

Jaro

Na jaře, všechno kvete a probouzí se ze zimního spánku. Jak tedy zvelebit na jaře váš byt či dům? Květiny. Máte-li před domem alespoň malý záhonek nebo zahrádku, víte, o čem mluvím. S koncem zimy již přichází na svět malebné květinky zvané

 • petrklíč
 • sněženka
 • bledule
 • sasanka hajní
 • narcis
 • krokus
 • tulipány atd.

Mnoho z nás čas od času utrhne alespoň pár kvítků sněženek či bledulí, abychom si je mohli dát do malé baňky jako ozdobu na stůl. Nebo kupříkladu puget nařezaných tulipánů, které hrají všemi pestrými barvami. Je to první nádech života a barev po zimě.

Přelo jara/léta ale není jen o květinách, ale také Velikonocích.

 • vajíčka
 • pomlázky
 • kraslice
 • koledy
 • sladkosti

Doma se nám objevují nálepky a obrázky kuřátek, slepiček, barevných vajíček a opět se připravujeme na výzdobu spojenou s Velikonocemi.

Léto

Slunce, horko, kraťasy, plavky, bazén, zmrzlina a koktejly – no to je nádhera. Jedno z více oblíbených ročních období. Ale i s létem, se nám obměňuje bydlení. Někteří lidé vyhazují staré věci, jiní se zbavují starého oblečení. Občas je potřeba například šatník nebo pokoj zredukovat.

Často si nosíme letní přírodu domů. A už to je považování za letní výzdobu. Pugety nařezaných růží, pivoněk, karafiátů nebo například natrhané sedmikrásky, kopretiny, pampelišky nebo fialky. To vše se počítá. Najdou se i takoví, kteří si pěstují bylinky doma a proto třeba využívají letní půdu či rašeliniště z lesa a podobně. Občas přidáme nějaký osvěžující obrázek nebo fotky z letní dovolené. Všechny výše uvedené záležitosti se týkají druhého ročního období, které ať chceme nebo nechceme, ovlivňují naše žití.

Podzim

Lístky opadávají a mění se v barevnou duhu. Začíná být lehce sychravo, často prší a je chladno. Ale to nás nezastaví. Nespočet lidí má podzim rádo, pravidelně vyrážejí na procházky a sbírají kaštany a barevné listí. Doma pak s dětmi vyrábí kaštanové zvířátka, které jsou také považovány za designové dekorace vaše obydlí. Z barevných listí vznikají nejrůznější koláže nebo dekorace k fotografiím.

Na přelomu podzim/zima je čas na Mikuláše a opět se určitým způsobem snažíme své obydlí již připravit na danou chvíli.

Zima

Venku mrzne, je skoro pořád tma a občas padá sníh. Ale i s tímto ročním období vznikají myšlenky na obměnu obydlí, no jen pomyslete na Vánoce, svíčky, věnce a stromeček. Děti staví sněhuláky venku a dospělí zatím připravují teplo rodinného krbu, aby na svátky byla příjemná a kouzelná atmosféra.

Závěr

Vidíte, je to koloběh roku, života a zážitků. Každý rok, každý měsíc, každé roční období se něco děje a my stále produkujeme nové a nové nápady, jak své bydlení zpříjemnit a přihlížíme k danému ročnímu období. To není na škodu, naopak je to moc krásné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *