Zajímavosti

Sny ovlivňují naši náladu

Zdá se to možná jako nesmysl, ale opak je pravdou. Každý má občas sen nebo sny. Někteří je mají častěji a někteří zase méně. Ale neexistuje snad člověk, který by neměl alespoň jeden sen za život.

Jsou sny dobré?

Ano – ve své podstatě. Tím, že se nám objevují sny, nám dává naše tělo najevo, že spíte velmi tvrdě. Více si tak odpočinete a budete svěžejší, než kdybyste celou noc jen probděli.

Co ovlivňuje to, co se nám bude zdát?

To je velmi dobrá otázka. Je to však velmi individuální.

  • mnozí tvrdí, že se jim v noci zdá to nejkrásnější, co ve dne zažily
  • jiní zase, že se jim zda to nejhorší, co ve dne prožily
  • někdy přijdou z nenadání a zdá se vám smyšlený příběh
  • někdy se vám zdají sny na základě nějaké filmu, hororu či pohádky v televizi

Je to opravdu individuální. Existují i takoví lidé, kteří mají varovné sny. Může to znít tak nějak zvláštně a čarodějně, ale opravdu i takoví mezi námi žijí. Není to nic špatného, tito lidé docházejí například do nemocnic, kde jsou při spánku monitorováni a na základně toho pak sny zkoumány.

Může to být ku prospěchu zdraví blízkých osob. Jestliže se vám zdá až příliš realistický sen o tom, že vás srazí auto na křižovatce, kudy každé ráno chodíte do práce, asi výjimečně změníte trasu. Večer se pak ve zprávách dovíte, že na inkriminované křižovatce se stala nehoda. A hned vás sen zachránil. Pak ta důvěřivost bude někde jinde.

Jak ovlivňují sny naši náladu?

  • po probuzení si mnoho lidí sny vůbec nepamatuje, nebo třeba váš partner/partnerka/rodiče ví, že se vám něco zdálo, protože jste sebou házeli nebo plakali, ale vy to vůbec nevíte
  • občas se stane, že víte, že se vám něco zdálo, ale nejste absolutně schopni popsat co
  • nebo naopak víte až moc dobře a druhý den se smějete nad tím, jak šílený, vtipný a nereálný sen to byl

A tohle vše nějakým způsobem řídí vaši náladu. Buď jste smutní, zamyšlení, vyděšení, stresovaní, pobavení dle toho, jak moc sen ovlivnil vaše vědomí a nevědomí. Zkrátka nikdo není dokonalý a stane se, že nemáte svůj den a chrlíte oheň, kam jen přijdete, aniž byste sami znali příčinu. Může to být důsledkem nějakého snu, který si prostě nepamatujete. Naopak, se všude prochází jako vysmáté sluníčko v důsledku toho, jak krásný sen se vám zdál a jak jste si krásně odpočinuli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *