Finance

Češi mají jasno v tom, kam vkládat své úspory

Téma uložení peněz je pro Čechy v posledních letech velmi důležité. Nikdo nechce, aby jeho úspory polkla inflace, na druhou stranu nikdo nestojí o to, abychom se napálili podobně jako v případě kryptoměn, které po vysokém růstu propadly znovu na svá historická minima. Češi jsou však nyní poněkud střízlivější a podle posledních průzkumů mají v tom, kam vkládat své úspory, poměrně jasno. Spořící účty už nejsou tolik atraktivní, ovšem vyhrávají zlaté investiční mince nebo investiční zlato. 

Češi už nejsou tolik úzkoprsí

Podle posledních průzkumů si Češi moc dobře uvědomují, že inflace v současné době trhá rekordy a že je nutné se proti rostoucím cenám nějakým způsobem chránit. A to, že budeme ukládat peníze někam stranou, to je rozhodně řešení, které stojí za zvážení. 

Dříve to bylo tak, že lidé volili stavební spoření nebo spořící účty, ovšem konečně jsme se stali také daleko otevřenější i vůči jiným investičním produktům. A mezi ně patří například i zmiňované zlato nebo jiné kovy, ale samozřejmě také rizikovější investice v podobě kryptoměn nebo akcií společností.

Jak mluví barometr spoření

V rámci nedávných průzkumů se sestavil takzvaný barometr spoření, který ukazoval, k čemu se lidé nejvíce přiklání. A i když se na předních příčkách stále ještě našly stavení spoření nebo penzijní připojištění, plnohodnotně vyhrály drahé kovy. Lidé však už nejsou tak úzkoprsí, co se investování týče. Své peníze vkládají do vícero věcí, snaží se takzvaně diverzifikovat své portfolio. 

Atraktivní jsou pro ně také podílové fondy. Takzvané ETF slibuje taktéž poměrně nízkou rizikovost, což jsou Češi ochotní akceptovat. Naopak nejméně atraktivní a nejméně využívané je takzvané „spoření do matrace”, jinými slovy to, že si lidé ukládají peníze pod polštář a nechávají je jen tak ladem ležet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *