Zajímavosti

Když chybí dětem pohyb

Mnoho dětí je v současné době doma. A zatímco někteří rodiče se snaží o to, aby měli dostatek pohybu i přesto, co všechno se děje, jiní svým dětem příliš pozornosti nevěnují. Jenže to je samozřejmě chyba. Je důležité, aby dětem nechyběl pohyb. Pokud se totiž uchýlí k mobilním telefonům a k počítačovým hrám, rázem se naruší jejich vývoj a nejen to. Pojďme si prozradit, co všechno se stane s dětmi, když jim chybí pohyb.  

Začnou se špatně vyjadřovat 

Započne to jedním menším problémem, se kterým se pak dá ještě něco dělat. Mluvíme konkrétně o špatném vyjadřování. Děti, které rázem nebudou se svými vrstevníky, ale budou spíše žít jen v on-line světě, kde prakticky nekomunikují, rázem přijdou o mluvené slovo. Přestane se totiž rozvíjet mozek, konkrétně přestane správně fungovat myšlení a centrum řeči.  

Špatné vyjadřování je rizikové především u školáků, kteří tráví celé hodiny u televize nebo u elektronických médií. Právě tyto děti mohou mít opravdu velký problém s tím vyjádřit své myšlenky.  

Špatný imunitní systém 

Nedostatek pohybu má samozřejmě i neblahý vliv na imunitní systém. Právě příroda a čerstvý vzduch posilují naši imunitu. Tělo si ze slunce kupříkladu bere vitamin D, který si jinak samo neumí vyrobit.  

Nezáleží na tom, jestli bydlíte v přírodě nebo ve velkoměstě, čerstvý vzduch je proto velice důležitý. Navíc na hřištích se potkává nespočetně mnoho vrstevníků, se kterými by dítě mělo přicházet do kontaktu.  

Špatný spánek 

Dalším problémem, který může nastat při nedostatku pohybu u dětí je mimo jiné i špatný spánek. Dítě není vystavováno přirozenému světlu a chybí mu aktivita, která by kvalitu jeho spánku zlepšovala.  

Nedostatek pohybu může mít stejný dopad i na dospělého člověka. Co kdybyste tedy trávili čas venku společně s dětmi? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *