Bydlení

Pěstujte bylinky po celý rok. Jak na to?

Pěstovat bylinky, to se zkrátka vyplatí. Během podzimu nás sužují různé nemoci a nachlazení, i proti tomu mohou bylinky efektivně bojovat. Bohužel si mnozí lidé myslí, že bylinky se dají pěstovat jenom během teplých ročních období. Bylinky přece jenom ke svému spokojenému růstu potřebují teplo, světlo a kromě toho také pravidelnou zálivku. Jenže pravdou je, že se bylinky dají pěstovat i během jiných částí roku. Jenom je třeba vědět, jak na to.  

Bylinky se tradičně pěstují na zahradě nebo na balkoně, pěstovat se však mohou i v interiéru. Jenom je třeba bylinkám dát to, co potřebují, aby se jim dařilo celoročně.  

Mezi aktuálně nejoblíbenější bylinky patří levandule, pažitka, dále také máta, koriandr nebo rozmarýn a meduňka. Každá bylinka něco umí. Meduňka je pro klidné spaní, levandule zase bojuje proti molům a muškám, pažitka chrání před houbovými chorobami. Vraťme se však k jejich pěstování.  

Většina bylinek potřebuje minimální péči 

Pravdou je, že většina bylinka potřebuje ke svému spokojenému růstu minimální péči. Stačí jim dodat požadované světlo a pravidelně je zalévat a budou spokojené. Hnojení je také mírné, nemusíte to s hojením vůbec přehánět.  

Pokud se do pěstování bylinek pouštíte, nabízí se otázka, jakou půdu bylinkám dopřát. Existují dnes speciální substráty pro bylinky, v nichž se bylinkám skutečně daří velmi dobře. Jestliže ale nemáte substrát pro bylinky k dispozici, doporučujeme je zasadit do mírně vlhké, propustné půdy.  

Ideálním místem na pěstování je světlé stanoviště, kde je rozptýlené světlo. Co bylinky nemají rády, tak je přímé polední sluníčko, které může být pro ně až nebezpečné. V době poledne však bylinky sklízejte, nejedna babka kořenářka je toho názoru, že během poledne mají bylinky nejvíce účinných látek v sobě.  

O hnojení bylinek 

Jak jsme zmínili, bylinky nemusí být hnojeny moc. Stačí je hnojit jen mírně. K tomu se však doporučuje organické hnojivo, které aplikujte zhruba jednou za dva týdny. Organické hnojivo na bylinky je snadno dostupné.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *