Zajímavosti

Rozvíjení dlouhodobého vztahu

Tohle téma není zrovna jednoduché nějakým způsobem komentovat či rozebírat. Vztahy jsou velmi individuální, protože každý na světě je persona a osobnost.

Každému vyhovuje něco jiného a má odlišné potřeby a představy o životě. Je však nesmysl si myslet, že když se dva mají rádi, vydrží to věčně, aniž b pro to cokoli udělali.

Existuje mnoho studií, které se zabývají partnerskými vztahy, velká spousta sexuologů a psychologů se zabývá otázkou, jak udržet dlouhodobý vztah a jak na něm správně pracovat.

Jak tedy na to?

 1. vždy buďte upřímní
 • mnohdy to není jednoduché říci, co se vám honí hlavou, ale věřte, že je to nejlepší co můžete udělat, protože potom zbytečně zavdáváte tomu druhému důvod si něco domýšlet (něco, co není pravda)
 1. mluvte pravdu
 • každý občas zalže, ať už jako dítě rodičům, učitelům ve škole nebo aby se vykroutil z nepříjemné situace, ale ve vztahu není místo na lži a pokud ve vašem ano, pak nemá smysl, aby dále pokračoval
 1. důvěřujte si
 • důvěra je krásná věc, ale je velmi vrtkavá, stačí jedna malá lež, či mlžení odpovědi na prostou otázku a důvěra se může vytratit ani nevíte jak
 1. dotýkejte se, líbejte se
 • mnohdy stačí partnera/ku pohladit, políbit, dotknout se a hned se svět veselejší, dotyk na veřejnosti a vyznání lásky je silnější než slova „miluji tě“, společné mazlení v posteli je také mnohdy více než sex
 1. nemějte tajemství
 • samozřejmě, jsou taková ta dětská tajemství a věci, které jsou příliš choulostivá, za které se třeba stydíte, ale nemějte tajnosti před partnerem v důležitých věcech a dokonce i malichernosti, vás mohou sblížit víc, než byste čekali
 1. tolerujte se navzájem
 • vzájemná tolerance je moc důležitá, dodává vám jistotu a také to, že vždy si dokážete vyjít vstříc
 1. dělejte kompromisy
 • dělat ústupky není žádná ostuda, právě naopak, je to mnohdy to nejsnazší řešení
 1. podporujte se
 • není nic krásnějšího, než, když jeden z partnerů toho má moc a místo hádek, že na druhého nemá čas, se za něj postavíte a maximálně ho podpoříte (věřte, že vám to oplatí, až to budete potřebovat)
 1. komunikujte – mluvte, mluvte, mluvte
 • můžete si povídat i nesmysly, ale řekněte to, jaký jste měla den, jak měl den váš partner, co vás trápí, co vás těší, na co myslíte, co byste si přáli atd.
 1. najděte si čas každý sám na sebe
 • důležité je, nebýt na tom druhém závislý, ale mít i vlastní koníčky nebo čas pro sebe nebo vaše přátelé
 1. provozujte spolu nejrůznější aktivity
 2. pečujte o svůj vzhled
 3. aktivní sexuální život
 4. naučte se odpouštět (avšak i to má své hranice)
 5. buďte tomu druhému nejlepším přítelem
 6. plánujte
 • nemusí to být zrovna svatba, ale i maličkosti typu kam na výlet, dovolenou nebo co společně podniknout
 1. pokud se hádáte, najděte společné řešení
 2. naučte se, říkat děkuji ale i promiň
 • ve vztahu jsou tato 2 slůvka velmi důležitá, i když se to může zdát jako hloupost

Všechno to zní, jako z filmu a že na tom vlastně není vůbec nic těžkého. Ale nejhorší je, že lidé to považují za samozřejmost, ale ono se to časem vytratí a je důležité na výše zmíněné body myslet. Jste-li spolu jako pár už nějakým rokem, hlavně to nevzdávejte a nerezignujte. Pokud se s partnerem máte stále rádi a zvládli jste toho na společné cestě již hodně, bojujte, protože to za to stojí.

Jedna rada do života, vztah bude pevný, silný a krásný pouze za předpokladu, že na něm budete společně pracovat a rozvíjet ho.

Pak klidně o po 10 letech můžete vypadat jako právě zamilovaní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *