Finance

Už platíte v bitcoinech aneb proč se tato měna nikdy nedostane do vaší peněženky?

Zatímco Češi své peněženky ubránili před stále diskutovaným eurem, už se na ně řítí další měna – bitcoiny. Naštěstí ta mnohé z nich ani neovlivní. Mnozí o ní nemají ani tušení a naopak někteří nabídku možnosti platit v bitcoinech přijmou se zaujetím. Co je tedy bitcoin, jak ho lze „vydělat“ a jak utratit?

Bitcoin je virtuální měna, kterou si jen tak neosaháte

Pokud milujete skutečnost, že si na peníze můžete i sáhnout (případně na vaši kreditku), u bitcoinů vás nejspíš zklameme. Jedná se o digitální měnu, která byla vytvořena v roce 2009. Bitcoiny na své výplatní pásce jen tak neuvidíte – bohudík vzhledem ke skutečnosti, že je přijímá zatím jen žalostně málo firem. Můžete si je buďto koupit, nebo vytěžit. K jejich těžení potřebujete počítač se speciálním softwarem. Dnes (oproti dřívějšku) to jde ale velice složitě a pro ty, kteří si se svým počítačem nerozumí je „vykopat“ bitcoin asi stejně nepravděpodobné, jako dostat se na Mars svépomocí. Bitcoiny si ale můžete (již vytěžené) koupit nebo je získat tím, že pouze akceptujete platbu v bitcoinech. K tomu potřebujete samozřejmě připojení k internetu a speciální peněženku na bitcoiny.

Ve své bitcoinové peněžence můžete mít dost, přesto se nemusíte najíst a ošatit

Kvůli své virtualitě i neustálým výkyvům kurzu je bitcoin měnou určitě zajímavou, avšak zcela nepraktickou. Do této doby totiž existuje jen málo míst, kde můžete bitcoiny rozfofrovat. Zatímco v zahraničí jsou na tom o něco lépe, u nás se nejvíce podniků soustřeďuje především v Praze. Nadšenci této kryptoměny si však své vyžití najdou – v bitcoinech lze zaplatit za jídlo, za oblečení, ale i za služby.

A co vy? Plánujete nákup bitcoinů nebo zůstanete u české koruny?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *