Finance

Banka skrblík? 100% hypotéku už vám nikde nenabídnou!

Jste schopni splácet, jenže nemáte dost naspořeno. Pro banku je to od podzimu roku 2016 hodně velký problém. A proto by měli všichni ti, kteří dosud s vlastním bydlením spoléhali jen na hypotéku zbystřit a začít spořit nebo zůstat v nájmu.

Možná, že jste měli na hypotéku myslet o několik měsíců dříve

Ti, kteří na vlastní bydlení nemají alespoň část vlastních prostředků nejspíš dnes litují, že si o hypotéku nezažádali o několik měsíců dříve. Na podzim roku 2016 totiž vešla v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru a poprvé za dlouhou dobu do ní byla zahrnuta i hypotéka. Jednou z řady změn je i doporučení nedávat klientům 100% hypotéku. Doporučení vydala Česká národní banka ve snaze zvýšit schopnost svých klientů hypotéku splácet. Od 1. října 2016 bylo možno poskytnout úvěry ve výši 85-95% a ne všem. Od 1. dubna 2017 se pak podmínky ještě zpřísní na 80-90% hypotéky, které budou moci tvořit jen 15% všech poskytnutých hypoték. Tedy opět nebudou poskytnuty všem.

Všude se dočtete, že zlatá éra hypoték už skončila

V poslední době se všude můžete dočíst o tom, že zlatá éra hypoték už skončila. To samozřejmě dokáže zkazit náladu všem, kteří se k vlastnímu bydlení zatím nerozhoupali. Ale jsou tady i pozitivní změny. Třeba se sníží penále za zpoždění splátek. Ty mohou nově nejvýše činit 200.000 Kč. Další příjemnou změnou je ta, že pokud hypotéku dostanete, budete ji nově moci splatit bez sankcí.

Všechen ten humbuk kolem má své důvody, ačkoliv se vám ne všechno líbí, jde hlavně o vás – o spotřebitele.Ti budou nově více chráněni, ať už před lichváři nebo před vlastní neschopností splácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *