Bydlení

Jak pěstovat čerimoju, nejlahodnější ovoce světa?

Jaké ovoce patří k vašim oblíbeným? Nebo nemáte své oblíbené ovoce? Ať už je to tak či onak, v každém případě byste měli vyzkoušet exotické ovoce zvané čerimoja. Že jste o tomto ovoci doposud neslyšeli? Pojďme si ho představit. Přece jen se jedná o nejlahodnější ovoce světa. Podle těch, kteří ji už ochutnali, chutná toto ovoce opravdu božsky. Přesvědčíte se sami? Pokud vám toto ovoce zachutná, nezapomeňte na to, že si takové ovoce můžete vypěstovat i v pohodlí domova.  

Jak již bylo zmíněno, čerimoja je exotické ovoce, které seženete v každém velkém supermarketu. Pochází z Jižní Ameriky a jedná se o plod stromu zvaného láhevník neboli také anona. Tento strom není příliš vysoký, je opadavý a na první pohled by se vám asi nelíbil. To, co ale plodí, je naprosto lahodné! 

Čerimoja a zdraví 

Než si prozradíme, jak čerimoju pěstovat, prozraďme si nejdříve to, jaké má účinky na lidské zdraví. Čerimoja je plná vitaminů, a to například vitaminu A nebo C. Kromě jiného obsahuje také vápník, fosfor a dvacet procent hroznového cukru. Nejedná se o příliš kalorické ovoce, což ocení ti, kteří se aktuálně snaží zhubnout.  

Jak vypěstovat čerimoju 

Pojďme však už konečně k jádru věci, a sice si prozraďme, jak čerimoju pěstovat. V ideálním případě si ji vypěstujte ze semen, které nevyhodíte po zkonzumování rostliny, ale zasadíte. Semena mají zásadně černou barvu a je třeba je před zasazením umýt od zbylé dužiny. Poté je nechte aspoň týden vyschnout a následně je zasaďte do rašelinového substrátu asi do třícentimetrové hloubky.  

Čerimoji se daří hlavně na stinných stanovištích, kde se teplota pohybuje okolo pětadvaceti stupňů Celsia. I když byste si mysleli, že na klíčení semen budete dlouho čekat, není to tak. Semena vyklíčí poměrně rychle, a to zhruba do sedmi až deseti dnů. Už během prvního roku vám rostlina vyroste do výšky jednoho metru, ve druhém roce je třeba přesadit do vytápěného skleníku.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *