Bydlení

Jak pěstovat estragon, aromatickou bylinku?

Bylinkovou zahrádku má doma pravděpodobně každý druhý člověk. Bylinky jsou dnes mezi lidmi velice oblíbené, a to hlavně proto, že na lidské zdraví působí doslova zázračně. Bylinky jsou však skvělé také do mnohých pokrmů, které během dne připravujeme. Dodávají jídlům takový šmrnc, který se s obyčejným kořením nedosáhne. V bylinkové zahrádce by rozhodně neměl chybět ani estragon, respektive pelyněk estragon, což je velmi aromatická bylinka, která patří hlavně do francouzské gastronomie. Pyšní se však celou řadou účinků na lidské zdraví.  

Pokud chcete mít pelyněk estragon i ve své zahrádce, určitě se ptáte, jak ho pěstovat. A s tím ostatně poradíme. Stejně tak prozradíme, jaké jsou blahodárné účinky této bylinky.  

Jak estragon pěstovat 

Estragon pochází z daleké Asie a jedná se poměrně vytrvalou bylinku, kterou můžete pěstovat jak doma v květináči, tak venku na zahradě. Lze koupit bylinku samozřejmě v semenné podobě, ale také můžete koupit už předpěstované sazeničky, u nichž je větší pravděpodobnost úspěšného růstu. 

Estragon toho ke svému životu nepotřebuje mnoho. Důležité je pro něj hlavně slunné místo s dostatečnou zálivkou. Dejte si však pozor na přelití, to ostatně nemá ráda žádná bylinka. Výhodou estragonu je jeho mrazuvzdornost, tudíž se nemusíte na podzim trápit s jeho zazimováním. Stačí, když bylinu jen zakryjete chvojím nebo přihrnete zeminou, aby se přímo ke kořenům nedostal tak snadno mráz.  

Bylinku musíme pravidelně přihnojovat, ideálně přírodním hnojivem, které je určené přímo bylinkám.  

Estragon a zdraví 

Aromatická bylinka jménem estragon má samozřejmě pozitivní vliv na zdraví. Dokáže podpořit trávení, také zlepšuje chuť k jídlu, kromě toho také pomáhá při nadýmání nebo ulevuje při střevních a žaludečních potížích. Estragon mimo jiné i snižuje krevní tlak nebo podporuje činnost jater a ledvin, také pomáhá při nespavosti a má močopudné účinky. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *