Zajímavosti

Jak žít v souladu s atopickým ekzémem? Hlavně se neškrábejte!

Otázka zní, zda se vůbec dá žít v souladu s něčím, co vás takřka dohání k šílenství… Atopická dermatitida neboli atopický ekzém není tak vážný jako jiná onemocnění, ale o to více snižuje kvalitu života. Projevuje se nadměrně suchou a často i zarudlou pokožkou, která svědí a mohou se na ní tvořit vyrážky.

Svědění suché pokožky bývá velmi intenzivní a často se „nedá vydržet“. Nepříjemný pocit doslova svádí ke škrábání, ale právě to je podle lékařů velká chyba a zároveň nebezpečný zlozvyk. Úleva, která se po škrábání dostaví, trvá velmi krátce, a navíc jde ruku v ruce s rizikem zhoršení zánětu – za nehty se nachází mnoho bakterií, které se mohou přes narušenou pokožku dostat hlouběji do kůže a způsobit ještě větší nepříjemnost.

Pokud se na vaší pokožce objevují zanícené pupínky, přestaňte se škrábat. Důsledkem dlouhodobého škrábání se kůže ztenčuje a stává se méně odolnou vůči okolním vlivům.

atopický ekzém

O atopickém ekzému se říká, že je nevypočitatelný. Mnohdy se objeví ve chvíli, kdy to atopik nečeká. S onemocněním se nejčastěji potýkají děti, ale výjimkou nejsou ani dospělí. U některých lidí má atopie průběh jako na houpačce – ustupuje a následně se vrací, u jiných je chronická a mění se jen intenzita podráždění.

Co může stav pokožky zhoršit?

Kůže atopika je extrémně citlivá a potíže se mohou rozvinout následkem různých faktorů. V praxi jde především o alergeny – zvířecí srst i prachové částečky, výrazné teplotní výkyvy, chlad, vlhkost, agresivní chemické látky v čisticích prostředcích, příliš intenzivní hygienu a v neposlední řadě o alergickou reakci na některé potraviny.

Z výčtu možných příčin rozvoje atopického ekzému je zřejmé, že atopik musí dbát zvýšené opatrnosti a řádně se o sebe starat. Podráždění se navíc obvykle rozvine také jako následek nadměrného stresu. Pokuste se proto vyhýbat stresovým situacím a předcházejte nervozitě – například pomocí dechových cvičení.

Co dělat pro zlepšení atopické pokožky?

V prvé řadě přijměte fakt, že atopie se nedá zcela vyléčit. Můžete pouze potlačit její projevy.

Chcete-li stav své pokožky dlouhodobě zlepšit, přestaňte se škrábat a raději vždy inkriminovaná místa chlaďte (např. pomocí chladicích polštářků, které si můžete uskladnit v mrazáku). Zároveň se zamyslete nad jídelníčkem a snažte se z něj vyřadit živočišné bílkoviny. Mnoha atopikům pomohl přechod na plně rostlinu (veganskou) stravu.

atopický ekzém

A nezapomeňte používat kvalitní kosmetiku na atopickou pokožku. S výběrem vhodného krému vám pomůže odborník (dermatolog). Anebo se rovnou poohlédněte po produktech řady Atoderm od BIODERMY. Přípravky francouzské značky jsou hodnoceny jako jedny z nejlepších na trhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *