Bydlení

Těžké dřevostavby jsou hitem poslední doby

S uvolněností doby a možností většího cestování se zděné stavbystále častějinahrazují těžkýmidřevostavbami. Lákavá je rychlá a lehká montáž. Dřevostavby už dávno nejsou vnímány jako provizoria nebo alternativní bydlení. Jsou plnohodnotnou stavební technologií. Představíme si těžké dřevostavby, které na rozdíl od těch lehkých opravdu slouží i k dlouhodobému bydlení.

Trámový skelet

Za pomocí technologie používané na krovy lze postavit celý dům. Trámová konstrukce pak nepotřebuje zpevnit deskami a stačí ji zateplit obkladem zvenčí, izolačními deskami neboplechem.Uvnitřinteriéru se pak konstrukce často nechává viditelná. Nemusejí se tvořit ani příčky, v části se může ponechat i volný prostor od přízemí až po střechu. Moderní interiér voní dřevem. Tato technologie je méně používaná a náklady jsou o něco vyšší než u lehkých dřevostaveb.

Hrázděné domy

Konstrukce z trámů se vyplňuje zdivem a dřevo je zvenku vidět. Nejčastěji tyto domky vidíme v severních a západních Čechách. Velmi často se provádíopravy a dostavby historických hrázděnek a v poslední době se tvoří i repliky. Nově se takto staví i moderní hrázděné stavby inspirované starou technologií. Mnoho z nich má i zcela prosklené stěny, kdy trámy ještě více vyniknou.

Roubenky a sruby

Roubenky vidíváme tradičně na Šumavě, v Krkonoších, v Orlických i Jizerských horách, na Valašsku nebo v Českém ráji. Ve zmíněných oblastech se staví i nové roubenky přímo k bydlení. Stavby se zrychlují a jsou i přesnější díky modernímu obrábění všech prvků. V dnešní době jde tedy spíše o velmi sofistikovanou stavebnici.

Trámová stěna vzhledem k dnešním požadavkům dostatečně neizoluje, ale řešením je dvojitá stěna s vloženou izolací. Častou alternativou jsou také skandinávské a kanadské sruby, které ale u nás působí trochu nepatřičně, obzvláště pokud jsou z kulatiny.

Stavby z masivních panelů

Nejmodernější technologií s poněkud vyšší cenouje stavba pomocí masivních CLT panelů. Dům se kompletně smontuje ze stěn vyrobených přímo v továrně. Jsou vytvořeny z masivního dřeva lepeného z několika vrstev, kdy je každá pootočená o 90 stupňů. Díky tomu vynikají panely velkou pevností a trvanlivostí.

Velkou výhodou je jednoduchost celé konstrukce. Panely jsou v různých tloušťkách a designech. Velmi často se nechávají i zevnitř viditelné. Z venkovní strany se vždy přidává izolace. Při použití pohledových panelů v interiéru a kontaktních zateplovacích systémů zvenčí, stačí pak tři funkční vrstvy, CLT panel, tepelná izolace a vnější omítka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *