Bydlení

Doma lze ušetřit více místa, než si myslíte

Také si připadáte doma jako sardinky v konzervě? Z finančních důvodů si nemůžete pořídit větší byt, jenže byste potřebovali o dost více prostoru? Nezoufejte, protože doma lze ušetřit více místa, než si myslíte. Pomohou k tomu nejen optické triky, ale i šikovný nábytek.

Ložnice jako pro krále a v obývacím pokoji se nelze hnout

Pokud jste u začátku stavby vašeho bytu nestáli, nejspíš  jste ani nemohli změnit prostorové rozložení všech pokojů. Třeba časem zjistíte, že zatímco v ložnici máte místa pro ubytování dalšího nájemníka, v obývacím pokoji se v přítomnosti početnější návštěvy mačkáte. To samé může platit třeba u koupelny. Zatímco ta je dost velká, v kuchyni se sotva s pánví otočíte. A v těchto případech je na místě drobná rekonstrukce. Co kdybyste pokoje prohodili a nebo probořili zeď a pokoje propojili? Obývací pokoj propojený s jídelnou nebo i kuchyní může vypadat více prostorně než dva pokoje zvlášť. Vždy si však k tomu vezměte odborníka, abyste v paneláku neporušili důležitou nosnost zdí. I mnohem menší úpravy však můžou stačit. Třeba stačí jen nově vymalovat. Pokud na stěnách máte příliš tmavou barvu, ani se nemůžete divit, že celý pokoj působí tak stísněně. Zkuste klasickou bílou a uvidíte, že pokoj bude působit mnohem prostorněji. K optickému zvětšení místnosti může posloužit také zrcadlo na stěně (bez rámu a ne moc masivně vypadající) a vodorovné pruhy v horní části stěny.

Šikovný nábytek udělá své

Je zbytečné trvat na masivně vypadající obývací stěně, když se poté v obývacím pokoji nebudete moci hnout. Místo bytelně vypadajících kusů nábytku proto vsaďte na mnohem vzdušnější verzi – místo obývací stěny vám mohou stačit police a televizní stolek. Velice úsporným řešením jsou rozkládací jídelní stoly, patrové postele, multifunkční postele pro děti, postele s úložným prostorem, vestavěné šatní skříně, rozkládací sedací soupravy a další šikovný nábytek, který šetří místo. Pamatujte, že pokud chcete aby váš malý byt vypadal vzdušně, nepořizujte si do něj celopokládané koberce. Plovoucí podlaha je nejen hygieničtější, ale i prostornější verzí. Pro více místa doma také oželte všemožné dekorace, záclony, ubrusy, sošky a doplňky, které v malém bytě působí rušivě a při utírání prachu je s nimi zbytečně hodně práce. A co se barvy u vás doma týče, rozhodně jděte do světlé a to nejen u již jednou zmíněných stěn, ale také u nábytku a dalších doplňků.

Divili byste se, kolik místa lze doma ušetřit, aniž byste se museli stěhovat do většího.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *