Finance

Havarijní pojištění přijde vhod mnoha řidičům

Vlastníte auto, kterému jste nedávno sjednávali povinné ručení a došla řeč i na havarijní pojištění? Sice jste si ho nesjednali, ale pořád vám vrtá hlavou, zda jste udělali dobře? Havarijní pojištění se hodí v mnoha situacích, u většiny aut by tak mělo být samozřejmostí.

Havarijní pojištění vs. povinné ručení

Povinné ručení musí mít každé vozidlo, se kterým vyjíždíte na pozemní komunikace, chrání vás před dopady škod, které způsobíte někomu jinému. Je jedno, zda jde o škodu na majetku, zdraví, životě nebo ušlý zisk, pokud máte povinné ručení s dostatečně vysokými limity a ke škodě nedošlo pod vlivem alkoholu apod., škodu za vás uhradí pojišťovna.

Jenže co když vznikne škoda i vám? Auto má promáčklé plechy, odřené dveře, zdeformovaný kufr nebo jiné poškození? Na takové škody se povinné ručení nevztahuje, kryje totiž výhradně škody, které vzniknou třetí straně. Co teď? To vše budete hradit ze svého? Pokud nemáte uzavřené havarijní pojištění, pak ano. Kdo ho ale sjednané má, ten zaplatí jen spoluúčast nebo pokud má nulovou spoluúčast, pak ani to.

Jak funguje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění se vztahuje na škody, které vzniknou na vašem vozidle, a je jedno, zda jste u toho byli nebo ne. Chrání vás tak před riziky jako je:

  • Havárie, tedy autonehody či střety se zvěří. Aby v tomto případě pojišťovna plnila, nesmí být řidič pod vlivem alkoholu ani jiné omamné látky.
  • Odcizení vozidla, protože krádeží je čím dál víc.
  • Vandalismu, kdy vaše vozidlo někdo cizí poškodí, posprejuje apod.
  • Škody způsobené živly, tedy vichřice, krupobití, požár, povodeň, zásah bleskem, pád větve na automobil atd.
  • Pokud máte nový vůz a sjednáváte mu havarijní pojištění, pak si můžete sjednat i připojištění GAP, které oceníte, pokud by na vašem voze vznikla totální škoda. Normálně pojišťovna vyplácí aktuální cenu vozidla, díky GAP připojištění by vám ale vyplatila pořizovací cenu.
  • Sjednat si můžete i další doplňková připojištění, třeba pojištění čelního skla nebo pojištění zavazadel.

 

Jak si sjednat výhodné havarijní pojištění snadno a rychle?

Havarijní pojištění poskytuje komplexní ochranu před dopady škod, které se stanou na vašem vozidle, jeho smyslem tedy je pokrýt škody na vlastním voze. Tím se liší od povinného ručení, které kryje škody na cizím majetku. Při sjednání havarijka je třeba si rozmyslet rizika, proti kterým se chcete pojistit. Základní varianta vás ochrání pro případ autonehody nebo střetu se zvěří, pokud chcete krytí pro všechna pojistitelná rizika, sjednejte si variantu all-risk.

Sice si za ni připlatíte, na druhou stranu vás vyjde levněji, než kdybyste si každé riziko pojistili zvlášť. No a když místo obíhání pojišťoven nebo jejich obvolávání, vsadíte na porovnávač pojištění, můžete ušetřit ještě víc.

Díky porovnání pojištění online se můžete dostat i k neveřejným nabídkám, které si pěkně v klidu domova pročtete a rozhodnete se, která je pro vás ta pravá. Nikam nemusíte ani kvůli podpisu smlouvy, akceptujete ji zaplacením pojistného.

Víte, že při sjednání online nepřijdete ani o bonus za bezeškodní průběh? Online specialista si ho ověří a započítá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *